2008 Summer Paralympics Australian Team List

The members of the 2008 Australian Paralympic Team for the Beijing summer Paralympics were:

Athletes:

Officials/coaches:

  • Darren Peters¬†– Chef de Mission
  • Nick Dean¬†– Deputy Chef de Mission
  • ¬†Paul Bird¬†– Deputy Chef de Mission
  • Alison Keys – Paralympic Attache
  • Jason Hellwig¬† -General Manager
  • Steve Loader –¬†Transport and Logistics Manager
  • ¬†Michael Hartung –¬†Sport and Administration Manager
  • ¬†Natalie Jenkins –¬†Games Coordinator
  • Caroline Walker –¬† Games Liaison Officer
  • ¬†Chris Nunn¬†– Performance Consultant
  • Jenni Cole- Classification
  • ¬†Tony Naar – Chief Information Manager
  • Graham Cassidy – Media Manager
  • Margie McDonald – Media Liaison Officer
  • Jordan Baker¬† – Media Liaison Officer
  • Karen Michelmore¬† – Media Liaison Officer
  • Dr Larissa Trease –¬†Chief Medical Manager
  • Alison Campbell – Medical Coordinator
  • Dr Geoff Thompson – Doctor
  • Dr Ruben Branson – Doctor
  • Sally Heads – Nurse
  • John Camens – Physiotherapist
  • David Spurrier – Physiotherapist
  • Lily Chiu – Massage Therapist
  • Richard Bennett – Psychologist
  • Gary Slater – Nutritionist
  • Jo Vaile – Recovery Specialist
  • Scott Goodman¬†– Head Coach Athletics
  • Steve Butler – Coach Athletics
  • Alison O’Riordan – Coach Athletics
  • Andrew Dawes¬†–¬† Coach Athletics
  • Brett Jones¬†– Coach Athletics
  • Louise Sauvage¬†–¬† Coach Athletics
  • Iryna Dvoskina¬†–¬† Coach Athletics
  • John Minns¬†– Assistant Coach Athletics
  • John Eden –– Assistant Coach Athletics
  • Alan Makin¬† – Assistant Coach Athletics
  • Cathy Raha-Lambert¬† –¬†Assistant Coach Athletics
  • Gary Lees – Section Manager Athletics
  • Louise Mogg – Section Manager Athletics
  • Andrew Carter – Mechanic Athletics
  • Rowena Toppenberg¬†– Physiotherapist Athletics
  • Sian Pugh – Physiotherapist Athletics
  • Mick Jordan – Massage Therapist Athletics
  • Phil Power¬†– Massage Therapist Athletics
  • Stephanie Martin – Personal Care Assistant Athletics
  • Jessica Gallagher
  • James Victor – Head Coach Cycling
  • Tom Skulander – Coach Cycling
  • Paul Martens – Coach / Carer Cycling
  • Mark Fulcher – Section Manager Cycling
  • Brett Hidson – Manager / Carer Cycling
  • Anouska Edwards – Physiotherapist Cycling
  • Alan Downes – Massage Therapist Cycling
  • Mark Bullen – Mechanic Cycling
  • Stuart Smith – Mechanic Cycling
  • Murray Lydeamore – Team Official Cycling
  • Mary Longden – Head Coach Equestrian
  • David Bowman – Assistant Coach Equestrian
  • Sally Francis¬† – Assistant Coach Equestrian
  • Ken Dagley – Section Manager Equestrian
  • Doug Denby –¬†Subsite Manager¬† Equestrian
  • Chris Elliott – Veterinarian¬† Equestrian
  • Nicola Reynoldson – Physiotherapist Equestrian
  • Michelle Goodrick – Nurse Equestrian
  • Judy Fyfe – Personal Care Attendant Equestrian
  • Margaret Keyes – Personal Care Attendant Equestrian
  • Emma Bardot¬†– Groom Equestrian
  • Ebony Tucker¬†– Groom Equestrian
  • Terrina Fairbrother¬†– Groom Equestrian
  • Liz Wright-Smith – Groom Equestrian
  • Carolyn Lieutenant – Horse Owner Equestrian
  • Neil Ballard – Head Coach Judo
  • Ray Epstein¬†– Head Coach Powertlifting
  • Bill Nancarrow – Assistant Coach Powerlifting
  • Peter Albisser – Head Coach Rowing
  • Rik Bryan – Coach Rowing
  • Adam Horner – Section Manager Rowing
  • Greg Omay – Head Coach Sailing
  • Adrian Finglas – Assistant Coach Sailing
  • Sarina Macpherson – Team Manager Sailing
  • Linnea Korssell – Personall Care Assistant Sailing
  • Sue Crafer – Physiotherapist Sailing
  • Geoff Milligan¬†– Support Staff Sailing
  • Timothy Lowe – Support Staff Sailing
  • Miroslav Sipek – Head Coach Shooting
  • Michelle Fletcher – Assistant Coach Shooting
  • Nick Sullivan – Team Manager Shooting
  • Anne Bugden – Personal Care Assistant Shooring
  • Brendan Keogh¬†– Head Coach Swimming
  • Graeme Carroll – Assistant Coach Swimming
  • Jackie Barck – Coach Swimming
  • Amanda Isaac – Coach Swimming
  • Jo Love¬†– Assistant Coach Swimming
  • Rob Moon¬†– Assistant Coach Swimming
  • Mel Tantrum¬†¬†– Assistant Coach Swimming
  • Jon O’Neill-Shaw¬†¬†– Assistant Coach Swimming
  • Melanie Jenkins – Section Manager Swimming
  • Sandra Eccles – Personal Care Assistant Swimming
  • Claire Nichols – Physiotherapist Swimming
  • Brendan Burkett –¬†– Sports Scientist Swimming
  • Sacha Fulton – Sports Scientist Swimming
  • Penny Will – Massage Therapist Swimming
  • Vaughan Nicholson – Physiotherapist Swimming
  • Brian Berry – Head Coach Table Tennis
  • Barbara Talbot – Section Manager – Table Tennis
  • Ben Ettridge¬†– Head Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • Craig Friday – Assistant¬†Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • Kelvin Browner – Section Manager¬†Men’s Wheelchair Basketball
  • Ian Lowther – Physiotherapist Men’s Wheelchair Basketball
  • Gerry Hewson¬†– Head Coach Women’s Wheelchair Basketball
  • Mark Hewish – Assistant¬†Coach Women’s Wheelchair Basketball
  • Sonia Healy –¬†Section Manager Women’s Wheelchair Basketball
  • Emma Whiteside – Physiotherapist Women’s Wheelchair Basketball
  • Brad Dubberley –¬†Head Coach Wheelchair Rugby
  • Kim Ellwood – Section Manager Wheelchair Rugby
  • Rob Doidge – Mechanic¬†Wheelchair Rugby
  • Noni Shelton¬† – Mechanic¬†Wheelchair Rugby
  • Angela Mansell – Personal Care Assistant Wheelchair Rugby
  • Greg Crump –¬†¬†Head Coach Wheelchair Tennis
  • Geoff Quinlan – Section Manager Wheelchair Tennis

Click on the names to read their Wikipedia article.

For more information on the 2008 Team the following websites will help.

International Paralympic Committee (IPC) has a database of historical results and information and material about every Paralympic Games.

Australia at the  2008 summer Paralympics which has been created by contributors to the Australian Paralympic History Project and follow the links to the articles about Australia’s athletes and their sports.

Use the ‚Äėcontact us‚Äė button on this website to contact Paralympics Australia if you have any further questions, locate errors/ommissions or would like to contribute to this project.

List of the members of the 2008 Australian Paralympic Team for the Beijing Games, with links to the members’ Wikipedia articles.