2004 Summer Paralympics Australian Team List

The members of the 2004 Australian Paralympic Team for the Athens summer Paralympics were:

Athletes:

Officials/coaches:

  • ¬†Paul Bird¬†– Chef de Mission
  • ¬†Ken Brown – Assistant Chef de Mission
  • ¬†Nick Dean¬†–¬† Assistant Chef de Mission
  • ¬†Doug Denby – Assistant Chef de Mission
  • Jason Hellwig¬†– Director of Operations
  • Natalie Jenkins – Sports Administration Officer
  • Jacqui Knife – Sports Administration Officer
  • Richard Mathews¬† – Team Attache)
  • Stephen Mathews – Manager Security
  • Tony Naar – Manager Sport
  • Graeme Watts – Athlete Services Director
  • Dr Syd Bourke – Director Medical
  • John Camens – Physiotherapist for Men‚Äôs Basketball, Athletics & Tennis
  • Lily Chiu –¬†Massage Therapist for Cycling, Equestrian & Shooting
  • Liz Cloughessy – Medical Coordinator
  • Kieran Cusack¬†¬†– Massage Therapist for Athletics, Swimming & Cycling
  • Maria Di Michele –¬†Massage Therapist for Cycling, Swimming & Athletics
  • Mick Jordan –¬† Massage Therapist for the Clinic plus Swimming & Judo
  • Dr David Lee – Doctor
  • Murray Lydeamore – Welfare Coordinator
  • Mark MacDonald –¬† Physiotherapist in Clinic plus Athletics & Judo
  • Ingrid McKay¬† Massage Therapist for Swimming, Athletics & Tennis
  • Claire Nichols –¬†Physiotherapist for Swimming, Cycling & Tennis
  • David Spurrier –¬† Physiotherapist for Women‚Äôs Basketball,
    Swimming & Powerlifting
  • Greg Ungerer –¬† Physiotherapist for Rugby and Men‚Äôs & Women‚Äôs Basketball
  • Luke Vladich –¬†Physiotherapist for Athletics, Archery & Rugby
  • ¬†Graham Cassidy – Media Liaison Officer
  • ¬†Katie Hodge¬† – Media Liaison Officer
  • ¬†Margaret McDonald¬† – Media Liaison Officer
  • ¬†David Lutteral¬† – Media Liaison Officer
  • Vicki O’Brien – Manager Archer
  • Scott Goodman¬†– Heach Coach Athletics
  • Paul Angel – Assistant Coach Athletics
  • Richard Bednall¬†– Assistant Coach Athletics
  • Andrew Dawes¬†– Assistant Coach Athletics
  • Iryna Dvoskina¬†– Assistant Coach Athletics
  • John Eden¬†– Assistant Coach Athletics
  • Brett Jones¬†– Assistant Coach Athletics
  • Gary Lees¬†– Assistant Coach Athletics
  • Alison O’Riordan¬†– Assistant Coach Athletics
  • Andrew Faichney – Manager Athletics
  • Louise Mogg – Manager Athletics
  • Paul Rohwer – Mechanic Athletics
  • Greg Jones – Personal Care Attendant Athletics
  • Jodie Carey¬†– Personal Care Attendant Athletics
  • Kevin McIntosh¬†– Heach Coach Cycling
  • Darryl Benson – Assistant Coach Cycling¬†
  • Andrew Budge¬† – Assistant Coach Cycling¬†
  • Elsa Lepore – Manager Cycling
  • John Beer – Mechanic Cycling
  • Paul Lamond – Mechanic Cycling
  • Gillian Rickard – Heach Coach Equestrian
  • Anne Hall – Assistant Coach Equestrian
  • Sue Cusack – Manager Equestrian
  • Judy Fyfe –¬† Personal Care Attendant Equestrian
  • Trevor Kschammer – Head Coach Judo
  • Lara Sullivan – Assistant Coach Judo
  • Martin Leach – Head Coach Powerlifting
  • Michael Farrell – Assistant Coach Powerlifting
  • Lachlan Gilbert – Head Coach Sailing
  • Geoff Chambers –¬†Assistant Coach Sailing
  • Miroslav Sipek – Head Coach Shooting
  • Hans Heiderman – AssistantCoach Shooting
  • Michelle Fletcher – Manager Shooting
  • Craig Jarvis¬† –¬† Personal Care Attendant Shooting
  • Elizabeth Ziebarth¬† –¬† Personal Care Attendant Shooting
  • Brendan Keogh¬†– Head Coach Swimming
  • John Beckworth – Assistant Coach Swimming
  • Peter Bishop¬†–¬†Assistant Coach Swimming
  • Graeme Carroll¬†– Assistant Coach Swimming
  • Gwen Godfrey¬†– Assistant Coach Swimming
  • Paul Simms¬†– Assistant Coach Swimming
  • Adam Luscombe – Manager Swimming
  • Zoe Young – Assistant Manager Swimming
  • Brendan Burkett¬†– Sport Scientist Swimming
  • Murray Treseder – Head Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • Alan Cox –¬†Assistant Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • Craig Friday – Assistant Coach Technical
  • Kelvin Browner – Manager Men’s Wheelchair Basketball
  • Gerry Hewson¬†– Head Coach Women’s¬†Wheelchair Basketball
  • Darryl Durham – Assistant¬†Coach Women’s Wheelchair Basketball
  • Sonia Healy – Manager Women’s Wheelchair Basketball
  • Michael Dowling – Mechanic
  • Terry Vinyard – Head Coach Wheelchair Rugby
  • Glenn Stephens –¬†Assistant Coach Wheelchair Rugby
  • Robert Doidge – Mechanic¬†Wheelchair Rugby
  • Kim Ellwood – Manager¬†Wheelchair Rugby
  • Maria Spiller – Personal Care Attendant Wheelchair Rugby
  • Greg Crump – Head Coach Wheelchair Tennis
  • Sallee Trewin – Manager Wheelchair Tennis

Click on the names to read their Wikipedia article.

For more information on the 2004 Team the following websites will help.

International Paralympic Committee (IPC) has a database of historical results and information and material about every Paralympic Games.

Australia at the  2004 summer Paralympics which has been created by contributors to the Australian Paralympic History Project and follow the links to the articles about Australia’s athletes and their sports.

Use the ‚Äėcontact us‚Äė button on this website to contact Paralympics Australia if you have any further questions, locate errors/ommissions or would like to contribute to this project.

List of the members of the 2004 Australian Paralympic Team for the Athens Games, with links to the members’ Wikipedia articles.