1996 Summer Paralympics Australian Team List

The members of the 1996 Australian Paralympic Team for the Atlanta summer Paralympics were:

Athletes:

Officials/coaches:

  • George Dunstan – Chef de Mission
  • Paul Bird¬†– Assistant Chef de Mission
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Chef de Mission
  • Tony de Leede – Team Attache
  • Susan Mathew – Administration Assistant
  • Cornelis van Eldik¬† – Administration Assistant
  • Jenni Banks – Director of Sport
  • Dawn Fraser – Athlete Liaison Officer
  • Peter Kelly – Media Director
  • John Sherwell – Photographer
  • Dr Susan White – Director of Medical Services
  • Norma Beer – Senior Nurse
  • Joanne Sayers – Nurse
  • Jane Buckley – Chief Physiotherapist
  • Don Perriman –¬†Physiotherapist
  • Barbara Denson – Physiotherapist
  • Greg Ungerer –¬†Physiotherapist
  • Alan Thomas – Massage Therapist
  • Jo-anne Hare – Personal Care Attendant
  • Craig Jarvis –¬† Personal Care Attendant
  • Trevor Goddard – Personal Care Attendant
  • ¬†Andre Juricich – Personal Care Attendant
  • ¬†Rod Stubbs – Personal Care Attendant
  • Joan Stevens – Personal Care Attendant
  • Joanne Titterton – Personal Care Attendant
  • Don Blackman – Personal Care Attendant
  • Jodie Worrall – Personal Care Attendant
  • Patricia Bignall¬† – Personal Care Attendant
  • Kathryn Lee¬† – Head Coach Athletics
  • Chris Nunn¬†– Assistant Coach Athletics
  • Lyndall Warry – Assistant Coach Athletics
  • Andrew Dawes¬†– Assistant Coach Athletics
  • Scott Goodman¬†– Assistant Coach Athletics
  • Thomas Organ – Head Coach Boccia
  • Ricky Grant – Assistant Coach Boccia
  • Kenneth Norris¬† – Head Coach Cycling
  • David Woodhouse – Assistant Coach Cycling
  • Mary Longden – Coach Equestrian
  • Sally Francis – Chef d’equipe Equestrian
  • Sam Theodore – Head Coach Men’s Goalball
  • Heather Gossens – Assistant Coach Men’s Goalball
  • Terry Kenaghan – Coach Women’s Goalball
  • Robert Apps¬† – Assistant Coach Women’s Goalball
  • Trevor Kschammer – Coach Judo
  • Graeme Clark¬† – Coach Lawn Bowls
  • Blagoi Blagoev¬† – Coach Powerlifting
  • Yvonne Hill – Head Coach Shooting
  • Raymund Brummell – Assistant Coach Shooting
  • Ian Findlay¬† – Head Coach Swimming
  • Matthew Brown – Assistant Coach Swimming
  • Helen Cox – Assistant Coach Swimming
  • Kathryn Rogers – Assistant Coach Swimming
  • ¬†Mark Walker – Head Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • ¬†Evan Bennett – Assistant Coach Men’s Wheelchair Basketball
  • ¬†Graham Gould – Mechanic/Operations Men’s Wheelchair Basketball
  • ¬†Peter Corr – Head Coach Women’s¬†Wheelchair Basketball
  • ¬†Tracy York – Assistant Coach¬†Women’s¬†Wheelchair Basketball
  • ¬†Shona Casey – Mechanic/Operations Women’s¬†Wheelchair Basketball
  • ¬†Darryl Wingard¬† – Head Coach Wheelchair Rugby
  • ¬†Greg Crump – Coach Wheelchair Tennis

Click on the names to read their Wikipedia article.

For more information on the 1996 Team the following websites will help.

International Paralympic Committee (IPC) has a database of historical results and information and material about every Paralympic Games.

Australia at the 1996 summer Paralympics which has been created by contributors to the Australian Paralympic History Project and follow the links to the articles about Australia’s athletes and their sports.

Use the ‚Äėcontact us‚Äė button on this website to contact Paralympics Australia if you have any further questions, locate errors/ommissions or would like to contribute to this project.

 

List of the members of the 1996 Australian Paralympic Team for the Atlanta Games, with links to the members’ Wikipedia articles.