1968 Tel Aviv Paralympics Australian Team list

The members of the 1968 Australian Paralympic Team for the Tel Aviv summer Paralympics were:

 

Athletes:

  • Kevin Bawden – Archery, Dartchery, Table tennis, Wheelchair basketball, Wheelchair fencing
  • John Beattie – Snooker
  • Felix Blums¬†– Archery, Swimming
  • Peter Burt – Athletics,¬† Wheelchair basketball
  • Brian Chambers¬† – Athletics, Swimming,¬† Wheelchair basketball
  • Kevin Coombs¬† – Athletics,¬†Table tennis,¬† Wheelchair basketball
  • Alan Conn¬†– Archery,¬†Dartchery,¬†Table tennis
  • Kevin Cunningham¬† – Athletics,¬† Wheelchair basketball
  • Lorraine Dodd¬† – Athletics, Swimming,¬†Table tennis
  • Elizabeth Edmondson¬†– Swimming
  • Roy Fowler¬†– Archery,¬†Dartchery
  • Gary Hooper¬† – Athletics, Swimming, Weightlifting,¬†Wheelchair fencing
  • Daphne Hilton (n√©e Ceeney) –¬†¬†Athletics, Swimming,¬†Table tennis,¬†Wheelchair fencing
  • Cherrie Ireland (n√©e Loydstrom) –¬†¬†Athletics, Swimming,¬†Table tennis
  • Sally Lamb¬†– Swimming
  • John Martin¬† – Athletics,¬†Table tennis,¬† Wheelchair basketball,¬†Wheelchair fencing
  • Bill Mather-Brown¬† – Athletics, Swimming¬†Table tennis,¬† Wheelchair basketball
  • Robert McIntyre¬† – Athletics,¬† Wheelchair basketball
  • Allan McLucas¬†– Archery,¬†¬†Athletics, Swimming,¬†Table tennis
  • Bruno Moretti¬† – Athletics,¬†Table tennis,¬† Wheelchair basketball
  • Kevin Munro¬† – Athletics
  • John Newton – Snooker,¬†Table tennis,¬†Wheelchair fencing
  • Marion O’Brien¬† – Athletics,¬†Table tennis
  • Frank Ponta¬† – Athletics, Swimming,¬† Wheelchair basketball
  • Vic Renalson¬† – Athletics, Weightlifting
  • Elaine Schreiber¬† – Athletics,¬†Table tennis
  • Jeff Simmonds¬†– Swimming
  • Noel Simmons –¬†¬†Athletics, Wheelchair basketball
  • Pam Smith¬†– Archery,¬†¬†Athletics,¬†Table tennis,¬†Wheelchair fencing
  • Tony South¬†– Archery,¬†Dartchery,¬†Table tennis
  • Don Watts¬†– Swimming, Table tennis,¬† Wheelchair basketball
  • Di Workman¬†– Archery,¬†¬†Athletics,¬†Wheelchair fencing

Officials:

  • Dr John Yeo – Team Leader
  • George Bedbrook –¬†¬†Senior Medical Officer
  • John ‘Johnno’ Johnston – Team Manager
  • Elizabeth Kosmala (n√©e Richards) – Assistant Secretary
  • Mr Ashley Coops – Secretary
  • Mrs Aileen Coops – Attendant
  • Mr E. Kyle – Assistant Medical Officer
  • Miss D. Newton – Physiotherapist
  • Jan Hooper – Nurse
  • Kevin Betts¬†– Attendant
  • M. Wilson – Attendant
  • William ‘Bill’ Gibbs – Sports Instructor
  • J. McCafferty – Attendant
  • Miss Janet Tyler¬†– Nurse
  • Miss N. Joyce –¬† Nurse
  • J. Hooper – Assistant Sports instructor, Baggage Marshall
  • S.C. Chase – Assistant Baggage Marshall

Click on the names to read their Wikipedia article.

For more information on the 1968 Team the following websites will help.

International Paralympic Committee (IPC) has a database of historical results and information and material about every Paralympic Games.

Australia at the  1968 summer Paralympics which has been created by contributors to the Australian Paralympic History Project and follow the links to the articles about Australia’s athletes and their sports.

Use the ‚Äėcontact us‚Äė button on this website to contact Paralympics Australia if you have any further questions, locate errors/ommissions or would like to contribute to this project.

List of the members of the 1968 Australian Paralympic Team for the Tel Aviv Games, with links to the members’ Wikipedia articles.