2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were:
  • Gary Aberley (SA)
  • Clive Adsett (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Frederick Bawden (SA)
  • Cain Beckett (NSW)
  • Daniel Begman (NSW)
  • Matthew Bell (ACT)
  • Tracey Blair (NSW)
  • Stan Bolto (SA)
  • Grant Buckley (NSW)
  • Alan Bunyan (QLD)
  • Clare Burzynski  (NSW)
  • Jeremy Carlile (QLD)
  • Lichelle Clark
  • Anthony Clarke
  • Geoff Clarke (NSW)
  • Natalie Cordowiner (NSW)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Paul Croft (NSW)
  • Christopher Diehm (QLD)
  • Brendan Dowler (NSW)
  • Collee Fawcett
  • Andrew Flavel (VIC)
  • Brant Garvey (ACT)
  • Ron Gibson (NSW)
  • Megan Grant (WA)
  • Shaun Groenewegen (VIC)
  • Tristan Hall (QLD)
  • Katie Hannay (QLD)
  • Jeff Hilton (VIC)
  • Joshua Hynes (NSW)
  • Troy King (NSW)
  • Tristan Knowles (NSW)
  • Michael Leahey
  • Albert Lee (NSW)
  • David Lindup (WA)
  • Jeremy Long (VIC)
  • Lily Looker (QLD)
  • Hannah MacDougall (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • Stuart MacLay (VIC)
  • John Marshall (NSW)
  • Prew McKell (QLD)
  • Wade McMahon (ACT)
  • Russel McPhee
  • Eric (Sonny) Mellor (QLD)
  • Campbell Message (VIC)
  • Brian Mitchell (NSW)
  • Megan Newell
  • Shaun Norris (WA)
  • Brant North (QLD)
  • Kirra O’Cass (NSW)
  • Wayne Odgers (VIC)
  • Danny O’Neil
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Michael Peet (WA)
  • Nathan Pentecost (NSW)
  • Robert Pike (WA)
  • Glenn Pyne (NSW)
  • Jodie Roach (NSW)
  • Scott Roberts (QLD)
  • Matt Roper (WA)
  • Phillip Scard (NSW)
  • Darren Schutz (SA)
  • Tige Simmons (QLD)
  • Rhiannon Smith
  • Jason Smith (SA)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Brendan Stroud
  • Daryl Taylor (SA)
  • Bruce Thompson (QLD)
  • Darren Thrupp (QLD)
  • Cathy Vluggen (SA)
  • Daniel Vogt (QLD)
  • Jonathon Vogt (QLD)
  • Mark Whiteman (NSW)
  • Luke Windon (NSW)

Officials:

  • Barry Barker (QLD)
  • Paul Bird (QLD)
  • Alf Boyle (SA)
  • Trevor Brandson (NSW)
  • Liz Cloughessy (NSW)
  • Alan Cox (NSW)
  • Greg Crump (VIC)
  • Dr David Millons
  • Lisa Dillon (NSW)
  • John Eden (VIC)
  • Jim Fawcett (SA)
  • Jamie Gardiner (QLD)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Brett Jones (QLD)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Sonia Laduzko (TAS)
  • Adam Luscombe (QLD)
  • Mark Macdonald (NSW)
  • Stacey Martin (QLD)
  • Ingrid McKay (QLD)
  • Louise Mogg (ACT)
  • Tony Naar (NSW)
  • Vicki O’Brien (NSW)
  • Kathy Rogers (QLD)
  • Glenn Stewart (NSW)
  • Weiping Tu (NSW)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Luke Vladich (WA)
  • Con Vluggen (SA)
  • Jonathon Voller (QLD)
  • Gail Walker (QLD)
  • Jodie Worrall (VIC)

List of the members of the 2002 Australian FESPIC Games Team

1999 Bangkok Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

  • Gary Aberley (SA)
  • Desiree Allan (QLD)
  • Sue Allard (SA)
  • Michael Alston (NSW)
  • Mark Altmann (NSW)
  • Matthew Anderson (NSW)
  • Paul Barnett (WA)
  • Denise Beckwith (NSW)
  • Daniel Bell (VIC)
  • Penny Bennett (SA)
  • Shane Berry (SA)
  • Dean Bila (QLD)
  • Russell Billingham (NSW)
  • Aaron Bourne (NSW)
  • Claire Brady (NSW)
  • Thomas Bridge (QLD)
  • Leanne Brownlie (QLD)
  • Craig Cannane (NSW)
  • Joanna Chapman (NSW)
  • Katey Chesterton (NSW)
  • Anthony Clarke (SA)
  • Daniel Cook (NSW)
  • Rosemary Coombes (VIC)
  • Kieran Courtney (NSW)
  • Lee Cox (NSW)
  • Allan Dalton (NSW)
  • Brendan Dowler
  • Xavier Dunn (QLD)
  • Anita Evans (VIC)
  • Kevin Faulkner (NSW)
  • Arthur Fisk (NSW)
  • Hugh Freeman (ACT)
  • Sam Germein (SA)
  • Robert Goodwin (SA)
  • Adrian Grogan (NSW)
  • Steven Guy (NSW)
  • Alex Hadley (VIC)
  • Paul Harpur (QLD)
  • Sarah Houbolt (QLD)
  • Robyn Howarth
  • Rebecca Howe (NSW)
  • Marayke Jonkers (QLD)
  • Paul Kennedy (QLD)
  • Adrian King (QLD)
  • Troy King (NSW)
  • Matthew Knott (QLD)
  • Stan Kosmala (SA)
  • Paul Leigh (QLD)
  • David Lindup (WA)
  • Melissa Lucas (VIC)
  • Benjamin MacFie (QLD)
  • John Maloney (SA)
  • Simon McGrath
  • Adam McKay (SA)
  • William Medley (NT)
  • Beau Menzies (QLD)
  • Peter Mills (NSW)
  • Bernadette Morris (NSW)
  • Jeff Needham (QLD)
  • Craig Nolan (VIC)
  • Charles Noyce (NSW)
  • Eino Okkonen (NSW)
  • Daniel Page (TAS)
  • Ashley Pardon (QLD)
  • Michael Parfery
  • Sarnya Parker (SA)
  • Nicole Patterson (WA)
  • Margaret Pendlebury (QLD)
  • Andrew Power (VIC)
  • Daniel Prince (NSW)
  • Sally Proctor (NSW)
  • Sharon Rackham (ACT)
  • Casey Redford (VIC)
  • Sam Rickard (NT)
  • Catherine Ryan (NSW)
  • Philip Scard (NSW)
  • Paul Schofield (VIC)
  • David Selby (NSW)
  • Peter Shannon (QLD)
  • Scott Shewan (QLD)
  • Jason Smith (SA)
  • Christian Stafford (SA)
  • Meaghan Starr (NSW)
  • Ellen Steele (VIC)
  • Adrian Stone (SA)
  • Brendan Stroud
  • Peter Tait (VIC)
  • Daryl Taylor (SA)
  • Sueanne Trindall (NSW)
  • John Visnyai (SA)
  • Robert Vogt (QLD)
  • Tony Wade (SA)
  • Mary Waldon (QLD)
  • Shane Walsh (QLD)
  • Debbie Wendt (QLD)
  • Damien Wilkins (QLD)
  • Luke Windon (NSW)
  • David Ziebath (QLD)
Officials

The members of the 1999 Australian FESPIC Games Team were:

  • Paul Bird (QLD) – Chef de Mission
  • Lucky Anagnostou (NSW)
  • Robert Apps (VIC)
  • Dimi Ayrgos (VIC)
  • Norma Beer (WA)
  • Evan Bennett (NSW)
  • Dr Syd Bourke (NSW)
  • Anne Bugden (QLD)
  • Shane Claridge
  • Ron Clarke (NSW)
  • Lorraine Feddema (WA)
  • Linda Gardsen (QLD)
  • Keith Gilbert
  • Michael Godfrey-Roberts (NSW)
  • Scott Goodman (ACT)
  • Jason Hellwig (VIC)
  • Joe Hoad (SA)
  • Craig Jarvis (NSW)
  • Brett Jones (QLD)
  • Cynthia Jones (SA)
  • Phil Jose (WA)
  • Sally Kopiec (NSW)
  • Trevor Kschammer (SA)
  • Roger Massie (TAS)
  • Peter Negropontis (VIC)
  • Stan Neson (NSW)
  • John Ornsby (VIC)
  • Bruce Powell (NSW)
  • Michelle Sheekey (NSW)
  • David Spurrier (SA)
  • Rae Szulawa (SA)
  • Sam Theodore (VIC)
  • Kellie Urquhart (NSW)
  • Geoff Whitehall
  • Lorna Zelunzuk (NSW)
  • Elizabeth Ziebarth (QLD)

List of the members of the 1999 Australian FESPIC Games Team

1994 Beijing Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from scans of the official results list of the 1994 FESPIC Games in the absence of a documented Australian team list. There is no listing in the official results of the members of the wheelchair basketball teams. Australia won this event. There are no listings for Goalball. Australia won the men’s and finished third in the women’s event. Australia won two gold medals in shooting but the results scanned by Paralympics Australia don’t show any events with Australian athletes. The currently verified members of the 1994 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1994 Australian Team for the Beijing FESPIC Games, with links to the members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1994 FESPIC Games

Australia sent a team of 94 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

There had been significant changes in Paralympic sport in Australia in 1994, the year after the announcements that Sydney would host the 2000 Olympic and Paralympic Games. The APC had a new President, a new Executive Officer and a new program of government funding, targeted at 2000, had been announced – the Olympic Athlete Program.

Despite this activity, it seems that the FESPIC Games were a low priority, barely rating a mention in the annual report for that year of the Australian Paralympic Federation.

Australia sent a team of more than 100 athletes to the 1994 FESPIC Games in Beijing.

1989 Kobe Australian FESPIC Games Team

The members of the 1989 Australian FESPIC Games Team were:

Athletes
list of athletes

Officials
list of officials

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team

1989 Kobe FESPIC Games Australian Team

This list of the 1989 Australian FESPIC Games team has been compiled from the FESPIC Kobe 8̀9 Official Report by the Organising Committee for the 1989 FESPIC Games, results printouts and the wheelchair team manager’s report, both held by Paralympics Australia. As was the custom at the time, the Australian Team was divided into sub-teams by type of disability.

 

Athletes:

Amputee Team

  • Rodney Bonsack, (SA) Athletics and Swimming
  • Chris Brimbecom, (NSW) Athletics
  • Pauline Cahill, (SA) Lawn Bowls
  • Max Carter, (SA) Lawn Bowls
  • June Clark, (VIC) Lawn Bowls
  • Paul Croft, (NSW) Table Tennis
  • Anne Currie, (VIC) Swimming
  • Brad Evans, (VIC) Swimming
  • Andrew Falconer, (NSW) Athletics
  • Geoff Feben, Swimming and Table Tennis
  • Karl Feifar, (WA) Athletics
  • Neil Fuller, (SA) Athletics
  • Debbie Holland, (QLD) Swimming
  • Rebecca Howe, (NSW) Swimming
  • Harvey Huxtable, (SA) Weightlifting
  • Susan Knox, (WA) Swimming
  • Keith Mayne, (QLD) Athletics
  • Joe Marlow, (VIC) Lawn Bowls
  • Bronwyn McColl, (NSW) Swimming
  • Rodney Nugent, (QLD) Athletics
  • Andrew O’Sullivan, (VIC) Athletics
  • Daniel Polson, (SA) Athletics
  • Steven Simmonds, (ACT) Swimming
  • Steve Weston, (NSW) Athletics
  • Mark Whiteman, (NSW) Athletics and Weightlifting
  • Jason Willis, (QLD) Athletics

Vision impaired team

  • Kingsley Bugarin, (WA) Swimming
  • Darren Collins, (VIC) Athletics
  • Mark Davies, (NT) Athletics
  • Phillip Deveraux, (NT) Athletics
  • Susan Earles, (SA) Athletics
  • Christine Fisher, (VIC) Athletics
  • Matthew Hueppauff, (SA) Swimming
  • Felicity Johnson, (SA) Athletics
  • William (Bill) Kelly, (VIC) Athletics
  • Mandy Maywood, (WA) Swimming
  • Jeff McNeill, (VIC) Athletics
  • Paul McKenna, (QLD) Athletics
  • Sam Rickard, (NT) Athletics
  • Leigh Sloane, (QLD) Athletics
  • Jodi Willis-Roberts, (VIC) Athletics
  • Anthony Young, (TAS) Athletics

Cerebral Palsy Team

  • Terry Biggs, (QLD) Table Tennis
  • Pru Birmingham, (NSW) Swimming
  • Alana Brodie, (QLD) Athletics
  • Clothier, (QLD) Swimming
  • Coulson, (QLD) Athletics
  • Cumminsky, (QLD) Athletics
  • Karen Ferguson, (ACT) Swimming
  • Kathy Gregson, (NSW) Swimming
  • Mark Milne, (QLD) Athletics
  • Quinn, (QLD) Athletics
  • Eileen Radley, (NSW) Swimming
  • Darren Thrupp, (QLD) Athletics
  • Richard West, (WA) Athletics

Les Autres Team

  • Hazel Delgado, (ACT) Swimming
  • David Doueal, (VIC) Lawn Bowls
  • Jenny Groom, (WA) Athletics
  • David Norris, (WA) Athletics

Wheelchair team

  • Gary Aberley, (SA) Athletics
  • Clive Adsett, (SA) Shooting
  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Beryl Ahrens, (QLD) Athletics
  • Neville Barnes, (ACT) Athletics
  • Alice Berry, (SA) Swimming
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Craig Clarke, (SA) Shooting
  • Emily Costello, (VIC) Swimming
  • Daniela Di Toro, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Lucas Dudenas, (QLD) Athletics
  • Doug Free, Table Tennis
  • Rex Fuller, (VIC) Swimming
  • Ian Gainey, (VIC) Athletics
  • Alan Gansberg, (VIC) Athletics
  • Paul Gockel, (QLD) Swimming
  • Michael Green, (VIC) Athletics
  • Tracey Holder, Swimming
  • Errol Hyde, Wheelchair Tennis
  • Meredith Jones, (SA) Athletics
  • Robert Jordan, (NSW) Fencing
  • Dennis Kennedy, (ACT) Athletics
  • Danny Leeson, (QLD) Athletics
  • Michael Letch, (VIC) Athletics
  • Lyn Lillecrapp, (SA) Swimming
  • Robert Madden, (WA) Athletics
  • Peter Magee, (QLD) Lawn Bowls
  • Geoff McAlary, Athletics
  • Dominic McGee, (NSW) Swimming
  • Len McKenna, (SA) Lawn Bowls
  • Yvette McLellan, Athletics
  • Paul Nunnari, (NSW) Athletics
  • Paul O’Brien, Weightlifting
  • Gavin O’Farrell, Athletics
  • Michael O’Shannessy, Swimming
  • Max Petersen, (SA) Lawn Bowls
  • Karen Rambow, (ACT) Athletics
  • Katie Rauschl, (SA) Weightlifting
  • Neville Read, (SA) Lawn Bowls
  • Glen Redmayne, Athletics
  • Eric Russell, Athletics
  • Julie Russell, (SA) Athletics and Weightlifting
  • Greg Saron, Weightlifting
  • Wayne Sharpe, Weightlifting
  • Chris Shaw, (WA) Athletics
  • John Shiel, (NSW) Table Tennis
  • John Sorensen, (NSW) Wheelchair Tennis
  • Vince Vallelonga, (SA) Athletics
  • Graeme Walters, (VIC) Wheelchair Tennis
  • Ray Warren, Athletics
  • Paul Wiggins, (TAS) Athletics
  • Matt Williamson, (SA) Athletics
  • Rosalind Wilton, (SA) Athletics

 

Officials:

List of the members of the 1989 Australian FESPIC Games Team with links to Team members’ Wikipedia articles.

Australia at the 1989 FESPIC Games

After topping the medal tally at the previous FESPIC Games, Australia finished 3rd in the gold medal count (77) behind China (99) and Japan (80) in Kobe, and 2nd in the total medal count at 155, behind Japan’s 310 total medals and ahead of China with 141. The Australian Team of 114 athletes (79 men and 35 women) returned home with 77 gold, 46 silver and 32 bronze medals.

Indigenous athlete Karl Feifar, of Perth, was one of the Australian stars, winning five gold and two silver medals.

Australia finished 3rd in the gold medal count in Kobe and 2nd in the total medal count behind a dominant performance by the host nation, Japan.

1986 Surakarta Australian FESPIC Games Team

The members of the 1986 FESPIC Team were:

Athletes

Officials

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games Team

1986 Surakarta FESPIC Games Australian Team

There is currently limited information about the 1986 Australian FESPIC Games Team, so this list is compiled from two different sources, held by Paralympics Australia. It consists of 77 athletes and 10 Team officials. However, the official figures show that Australia took a team of 113 athletes to the Games. As was the custom at that time, the Australian Team was divided into sub-teams by impairment type.

 

Athletes:

Amputee Team

Wheelchair

  • Jane Ahern, (SA) Shooting
  • Robert Augustine, (WA) Basketball
  • Sandy Blythe, (WA) Basketball
  • Keith Bremner, (NSW) Shooting
  • Wayne Brittain, (SA) Shooting
  • Ron Burgess, (WA) Basketball
  • Russell Dransfield, (TAS) Bowls
  • Roy Fowler, (QLD) Bowls
  • Karina Gawlik, (SA) Athletics
  • Alan Jones, (NSW) Weightlifting
  • Robert Jordan, (NSW) Athletics
  • Stan Kosmala, (SA) Bowls
  • Stephen Lazarakis, (WA) Basketball
  • Matthew Le Busque, (QLD) Basketball
  • Don Lewis, (VIC) Archery
  • Arnie Money, (SA) Weightlifting
  • Nick Morozoff, (NSW) Basketball
  • Paul O’Brien, (QLD) Weightlifting
  • Michael O’Connor, (WA) Swimming
  • Danny O’Neill, (VIC) Archery
  • Don Palma, (WA) Weightlifting
  • Craig Petersen, (ACT) Table Tennis
  • Lorraine Pindan, (WA) Athletics
  • Dion Rewetti, (NSW) Basketball
  • Peter Robertson, (SA) Athletics
  • Craig Sayers, (VIC) Athletics
  • John Sheil, (NSW) Athletics, Table Tennis
  • Michael Walker, (VIC) Table Tennis
  • Bruce Wallrodt, (WA) Athletics
  • Steve Werfel, (SA) Archery
  • Keith White, (VIC) Bowls
  • Matthew Williamson, (SA) Athletics
  • Ros Wilton, (SA) Athletics
  • Rodney Young, (VIC) Basketball

Vision impaired Team

  • Patricia Hughes, Athletics
  • Warren McKennairey, (QLD) Athletics
  • Marilyn Mills, (NSW) Athletics
  • Patricia Molseed, (WA) Athletics
  • Michael Sadhu, Athletics
  • Simon Wong, (SA) Athletics

Category unclear

  • Michael Russel, Athletics
  • Colin Frape, Lawn Bowls
  • Alan Dunn, Lawn Bowls
  • Ron Gilshenan, Lawn Bowls
  • John Shepperd, Lawn Bowls
  • Max Carter, Lawn Bowls
  • Y. K. Stanislaw, Lawn Bowls
  • Christine Abela, Athletics

Officials:

  • George Dunstan – Team Manager
  • Michael Godfrey-Roberts – Assistant Team Manager
  • Dr John Bourke  – Doctor
  • J Sayer – Nurse
  • M Bevan – Physiotherapist
  • J Haines
  • M Trewhella
  • D Thompson
  • Graham Gould
  • P Green

List of the members of the 1986 Australian FESPIC Games team with links to team members’ Wikipedia articles.

2002 Busan Australian FESPIC Games Team

This list has been created in January 2019 from the APC’s electronic files. The currently verified members of the 2002 Australian FESPIC Games Team were: